Kolika
Co je to kolika?
Obecně vzato, kolika je výraz pro bolest v oblasti břišní dutiny a části zad. Nejde tedy o konkrétní diagnózu. Kolikových stavů je popsáno několik druhů a mají různé příčiny.
- Křečová kolika
Křečová kolika je nejčastějším onemocněním oblasti břišní dutiny a střev. Jde o poruchu funkce střev, kdy dochází ke střevním kontrakcím, které jsou silně bolestivé. Často ji způsobí dietetická chyba, nadměrná fyzická zátěž, příliš velká dávka krmiva, změna krmné dávky, ale mnohdy také výkyv počasí a venkovních teplot.
- Meteorismus - plynová kolika
Plynová kolika často vznikne z koliky křečové. Při plynové kolice neodchází nahromaděný plyn z těla, dochází k tlaku na žaludeční stěnu a způsobuje silné bolesti. Často za ni může podání nadýmavé potravy, například posečené trávy, bohaté pastvy, pečiva nebo ovoce.
- Střevní obstrukce
Velmi nebezpečnou formou koliky je střevní obstrukce, při které je částečně nebo úplně narušen průchod potravy. Zjednodušeně řečeno jde o zácpu. To může být způsobeno podáváním nadměrných nebo příliš suchých krmiv či nepohyblivostí střev. Příčinou může být, kromě nevhodného krmení, také nedostatek pohybu či jeho náhlé snížení, zejména u koní do té doby pravidelně pohybovaných. Následkem koliky může být i uskřinutí nebo změna polohy střeva.
Časté příčiny kolik:
- podávání nadměrného množství krmiva v jedné dávce
- příliš malé množství objemového krmiva
- nekvalitní krmivo - plísně, houby, paraziti atp.
- náhlá změna krmiva nebo krmného režimu
- příliš dlouhá doba mezi jednotlivým krmením
- nedostatek vody
- nedostatečné odčervení
- hygienické nedostatky v ustájení
Příznaky koliky:
- snížená peristaltika
- žádná nebo snížená produkce trusu
- neklid
- pocení
- hrabání předními končetinami
- válení se
- vykopávání směrem k břichu
Léčba a prevence:
Diagnózu a léčbu koliky musí vždy nastavit veterinář. Některé průběhy vyžadují více, než jen podání spasmolytik a analgetik. Někdy je nutné přistoupit k operativnímu zákroku.
Následná výživa po kolice by měla být vyvážená, co nejvíce pravidelná a v co nejmenších dávkách. Po křečových kolikách nebo po meteorismu se doporučuje krmení kvalitním senem a podávání rostlinného oleje Probiotické a prebiotické doplňky pomohou navrátit střevní a zažívací rovnováhu. Při výběru krmiva po kolice, je třeba dbát na to, aby neobsahovalo přílišné množství škrobu. Jinak může dojít k nadměrné fermentaci, což může vést k další kolikové epizodě.
- Novinka