Cushing
Cushingův syndrom, Cushing nebo také PPID (pituitary pars intermedia dysfunction), je jednou z nejčastějších poruch endokrinního systému u koní a v poslední době velmi rozšířenou chorobou. Cushingův syndrom spočívá v nadměrné produkci hormonů podvěsku mozkového, čímž dochází ke vzniku a sledovatelnosti typických příznaků. Choroba postihuje koně bez rozdílu plemene a pohlaví, častěji však koně starší patnácti let. Objevují se ale i případy, kdy byl Cushing odhalen i u koní velmi mladých, přesto v mnohem menší míře.
Příznaky Cushingova syndromu:
Příznaků této choroby je skutečně mnoho, a zejména v počátku nemoci mohou být zdánlivě neslučitelné s Cushingem. Z toho důvodu bývá choroba často odhalena až v pozdějším stadiu.
- Dlouhá, zvlněná srst, špatná kvalita srsti a potíže s přelínáním.
- Nadměrné nebo naopak nedostatečné pocení
- Celková ztráta hmotnosti i při zvýšeném podávání potravy
- Opadnutí svaloviny zejména na zádi a hřbetu
- Únava, letargie, zhoršené sportovního výkonu
- Senné břicho
- Nadměrné přijímání tekutin a časté močení
- Zhoršené hojení ran po úrazech
- Opakující se laminitida
- Potíže se zabřeznutím u klisen, neplodnost
- Zhoršený zrak
Jak odhalit Cushingův syndrom?
Jestliže jste u svého koně vypozorovali některý z příznaků, kontaktujte svého zvěrolékaře, aby koně vyšetřil a případně otestoval na Cushingův syndrom. Test spočívá v jednorázovém krevním odběru a následně specializovamém laboratorním vyšetření, které chorobu potvrdí, případně vyvrátí.
Jak se Cushing léčí?
V současné době Cushingův syndrom bohužel nelze zcela vyléčit. Léčba spočívá v mírnění příznaků prostřednictvím vhodně předepsaných léků, čímž se výrazně daří zlepšit kvalitu života zvířete. Obecně zle však říci, že čím dříve se chorobu podaří odhalit, tím větší šanci na kvalitní život kůň má. Pro léčbu koní s Cushingem se velmi často využívá lék Prascend, který má mezi ostatními nejlepší terapeutické výsledky. Nikdy však nepodávejte lék bez doporučení lékaře. Zda kůň lék potřebuje a případné dávkování vždy určí jedině veterinář.
Další důležitou součástí terapie koní s Cushingovým syndromem je správná výživa. Samozřejmostí by mělo být podávání krmiva s nízkým glykemickým indexem. Strava koně s Cushingem by neměla v žádném případě obsahovat cukr a obiloviny - tedy i müsli, nebo granule, které je obsahují. Kvalitní píce je nutností. Zdrojem energie by měly být rostlinné oleje, které mají pozitivní vliv i na kvalitu srsti a kůže. Obecně lze říci, že krmiva, ve kterých nepřesahuje obsah cukru 10 % a obsah škrobů 4%, jsou bezpečná. V neposlední řadě je ceněno podávání bylin, a to zejména drmku obecného.
- TOP produkt