Březí klisny
Březost klisen trvá 11, v některých případech až dvanáct měsíců. Délku ovlivňuje zejména délka dne v posledních třech měsících březosti. Jedním z nejdůležitějších faktorů dobrého průběhu, je udržení správné výživové kondice klisny, tudíž poskytnutí dostatku minerálů, vitamínů a dalších živin, ale zároveň nepřekrmovat. Pokud se klisna již v době zabřeznutí nachází na hranici mezi optimální kondicí a hubeností, může po porodu v období laktace o to výrazněji ztrácet na váze. Stejně jako podvýživa, je i obezita závažným problémem, a to nejen v období březosti. U obézních klisen se výrazně zvyšuje riziko porodu hříběte s nejrůznějšími vadami a deformitami.
1.Trimestr
Vycházíme-li ze situace, kdy je klisna v ideální výživové kondici, neměla by se krmná dávka v první třetině březosti výrazně lišit od krmné dávky před zabřeznutím. Není třeba ještě začínat se zvyšováním přísunu koncentrovaného krmiva, ani s krmivy bohatými na bílkoviny. Obojí může způsobit potíže nejen klisně, ale i vyvíjejícímu se plodu. V první třetině březosti by se celkové množství krmiva mělo pohybovat kolem 1,5 – 2 % hmotnosti klisny (pro 600 kg vážící zvíře jde o cca 9 – 12 kg). První trimestr je ale vhodným obdobím pro doplnění chybějících vitamínů a minerálů.
2.Trimestr
S počátkem druhého trimestru, tedy kolem 4. - 5. měsíce, můžeme začít pozorovat přírůstek hmotnosti u nastávající klisny. S ním začínají stoupat také nároky na přísun živin, zejména energie a bílkovin. Ve druhé třetině březosti se přistupuje ke zvýšení krmné dávky přibližně na 2 – 2,5 % hmotnosti zvířete (pro 600 kg vážící klisnu jde o cca 12-15 kg). Potřeba jadrné složky v krmné dávce pak s každým dalším měsícem stoupá zhruba o 10 %.
3.Trimestr
Poslední třetina březosti je pro hříbě i klisnu energeticky velmi náročná. Denní váhový přírůstek hříběte je totiž až půl kilogramu. S tím velmi výrazně stoupá potřeba příjmu stravitelné energie, bílkovin a minerálních látek. Vhodným bílkovinovým komponentem pro výživu březích klisen jsou vojtěškové pelety, a samozřejmostí, v ideálním případě, pastva nebo alespoň neomezený přístup ke kvalitnímu senu.
„Makro“, „mikro“ a vitamíny ve zkratce
Mezi nejdůležitější makroprvky ve výživě březích klisen patří vápník, fosfor a hořčík. Z mikroprvků čerpá v poslední třetině březosti zejména hříbě, a to především zásoby železa, zinku, mědi a manganu. Neméně důležitou roli pak zastupuje selen, který má významný vliv na přeměnu vitamínu E, který patří k nejvýznamnějším antioxidantům, podporuje imunitu matky a schopnost regenerace. Dále jsou to pak vitamíny – především vitamín D, který je nepostradatelný při ukládání vápníku a fosforu, vitamín A, který se stará o to, aby hříbě správně rostlo (nedostatek vitamínu A má za následek zpomalení růstu plodu), a mnoho dalších…
Z toho plyne, že uhlídat dostatečný přísun všech komponentů, které zajistí hladký průběh březosti a správnou výživu plodu i matky, není jednoduché. Proto je opravdu vhodné zařadit do krmné dávky kvalitní vitamino-minerální premix, který přísun všech důležitých prvků „ohlídá“ za vás.
Nejčastější chyby ve výživě březích klisen
Nejčastější chybou je na jedné straně překrmování klisen od počátku březosti i v její pozdější fázi, ale na straně druhé také omezování objemového krmiva. Neomezený přístup ke kvalitní píci by měl být skutečně základ. Ve výjimečných případech, kdy zabřezne klisna, která je obézní, lze pak přistoupit k individuálnímu podávání dávek sena tak, aby klisna měla vždy dostatek a netrpěla hladověním, ale nedocházelo k nadměrnému podávání, tedy ideálně v síti a odvážené dle aktuální potřeby.
Další velmi častou chybou, byť s dobrým úmyslem, je podávání nevhodných krmiv. Ta nejčastější NEVHODNÁ krmiva jsou vypsána níže:
- Sladový květ – kvůli obsahu hordeinu
- Rýžové otruby – kvůli obsahu přírodních steroidů
- Pečivo – způsobuje nadýmání, koliky
- Ovoce – má tendenci kvasit v trávicím traktu a může být spouštěčem koliky
- Otruby – podávejte pouze tehdy, pokud víte, že jsou kvalitní. Často bývají ideálním „bydlištěm“ plísní.
- Kukuřice – může obsahovat mykotoxické látky
A co bylinky?
Pokud jde o podávání bylin březím klisnám, buďte více než opatrní. Seznam těch, které jsou pro březí klisny nevhodné, by byl skutečně dlouhý, a tak Vám zde naopak vypíšeme ty, které s opatrností podat můžete:
- Borůvka
- Fenykl
- Kmín
- Kontryhel- nejdříve však dva týdny před termínem porodu
- Mateřídouška
- Maliník- Nejdříve měsíc před porodem, má vliv na uvolnění svalstva a vyvolává kontrakce.
- Rakytník
- Šípek
- Novinka
- TOP produkt
- TOP produkt
- TOP produkt
- TOP produkt