VŘEDY

Jak vznikají žaludeční vředy?

Žaludečními vředy nebo lézemi na žaludeční sliznici dnes trpí každý třetí kůň. Každý závodní kůň má téměř 90% šanci, že se u něj vředy projeví. Nepěkná bilance, že? Potíž je v tom, že majitelé často netuší, jak vředy vznikají, nedovedou vyčíst průvodní příznaky nebo jsou příznaky slabé. 

Vředy vznikají vlivem zvýšené produkce žaludeční kyseliny a snížené odolnosti proti agresivitě těchto kyselin. Spouštěčem těchto jevů jsou stresové situace spojené s výcvikem, přepravou, nutričními chybami - nejčastěji jednostranným krmením a nevyvážením složek jídelníčku, dlouhém hladovění, ale i střevní paraziti nebo přehnané požadavky na výkon.

Mezi nejběžnější nutriční chyby u sportovních koní patří vysoký podíl koncentrovaných krmiv, naproti nízkému množství kvalitního objemového krmiva.   


Prevence a léčba:

Pro prevenci žaludečních vředů by mělo být omezeno podávání jadrných krmiv, které lze nahradit kvalitními oleji.  Je také nutností vyhnout se dlouhému hladovění a poskytnout koni nepřetržitý nebo alespoň co nejčastější přísun kvalitní píce. Doba mezi krmnými dávkami by neměla být delší než 5 hodin, aby se předešlo překyselení žaludku, které způsobuje vznik vředů, dráždí žaludeční sliznici a působí koni bolest. 

Pravidelný přísun objemového krmiva zajistí dostatečnou tvorbu slin, které ředí žaludeční kyseliny. To je také důvodem, proč by vždy objemové krmivo mělo předcházet těm koncentrovaným, a to minimálně o dvacet minut.

U koní obecně, a zejména u těch, kteří trpí žaludečními vředy není vhodné krmit bezprostředně po práci, ale také by neměli pracovat nalačno. Vhodné je také podávání vařeného lněného semínka. To produkuje sliz, který vytvoří účinnou bariéru mezi žaludeční sliznicí a žaludečními kyselinami. 


Příznaky žaludečních vředů:

  • skřípání zuby
  • časté zívání
  • neposlušnost při sedlání či nasedání
  • časté koliky
  • ztráta hmotnosti
  • neochota pracovat
  • hltání nebo naopak nechutenství

Krmiva vhodná pro koně s žaludečními vředy najdete níže:

Byliny pro koně s vředy najdete zde:

Kategorie