INZULINOVÁ REZISTENCE

Co je to IR?

Jde o snížení citlivosti tkání na inzulín. Inzulín je tvořen a vylučován slinivkou břišní a jeho úkolem je odstranit glukózu z krve a uskladnit ji do buněk různých tkání, kde se čeká na další využití. Je-li organismus k tomuto procesu rezistentní, dochází ke zvyšování hladiny cukru v krvi, což vede k laminitidě a dalším potížím. Častěji se toto onemocnění týká koní v pokročilém věku 20+, ale také je v porovnání s ostatními plemeny častěji pozorováno u arabských plnokrevníků, Quarter Horse, morganů a poníků. IR často provází také koně obézní. 

Příznaky IR:

  • přibírání, obezita, ale také hubnutí
  • úbytek svaloviny
  • viditelné ukládání tuku na krku, u kořene ocasu, za lopatkami, na bedrech,
  • lenost, letargie, únava
  • chronická či opakující se schvácení kopyt

Jak IR odhalit a jak ji léčit?

Máte-li podezření, že by Váš kůň mohl trpět IR, kontaktujte veterináře, který diagnostikuje tuto chorobu poměrně snadno. Provede odběr krve, ze které nechá stanovit hladiny inzulínu a glukózy a následně doporučí vhodný management. 

Na IR zatím neexistuje žádná konkrétní léčba a spíše dochází ke změnám v krmném a pracovním managementu, jehož cílem je co nejvíce znormalizovat výživný stav koně, předejít stoupání hladiny glukózy v krvi a tím zlepšit citlivost na inzulín. Zvýšením fyzické aktivity koně a přísnou dietou spočívající v podávání krmiv s nízkým glykemickým indexem, lze zmírnit příznaky, zpomalit zhoršování nemoci, a tím předcházet vzniku laminitidy. 

Krmení koní s IR:

Je nutné z krmné dávky vyřadit krmiva obsahující jednoduché cukry a škroby, tedy obiloviny, mrkev, melasu, pečivo a granule či müsli, které je obsahují. Doporučuje se také omezit nebo úplně vyřadit pastvu.

Krmná dávka těchto koní spočívá v podávání sena chudého na cukry a škrob. Obsah cukrů v seně by neměl překročit 10-12%. Obsah cukru v seně lze snížit namáčením ve vodě (a následném slití). Pokud je potřeba dodat více vlákniny nebo energie, lze přidat řepné pelety, olej nebo speciální krmiva s nízkým obsahem cukru. K podobnému dokrmu ale přistupujeme pouze u koní, kteří nejsou obézní a naopak potřebují přibrat na váze. Pravidelné měření inzulinu a kontroly veterinářem by měly být samozřejmostí v pravidelných intervalech.

Obecná doporučení při IR:

  • nepodávat krmiva s obsahem cukru a škrobů
  • zcela omezit pastvu či použít pastevní náhubek
  • krmit senem chudým na cukry (zjistíte rozborem)
  • zajistit jim pravidelnou fyzickou zátěž a tím dosáhnout ideální hmotnosti
  • vyvarovat se změny krmiva

Krmiva vhodná pro koně s IR najdete níže

Byliny pro koně s IR najdete zde

Kategorie